«Дуб» як символ волі і побратимства

«Дуб» як символ волі і побратимства

Напередодні дня народження Героя України Віктора Чміленка в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М.Л. Кропивницького пройшла вистава «Дуб», присвячена подіям Революції Гідності та подвигу нашого славетного земляка, який віддав життя за демократичну, вільну, соборну Україну.

Ця двомовна вистава є результатом спільного польсько-українського проекту, над яким працювали гімназисти з двох міст-побратимів – Бидгощ та Черкаси. А починалося усе з того, що після трагічних подій Майдану до Польщі на запрошення клубу «Друзі України» завітав відомий український письменник Юрій Андрухович. На честь незалежної України він посадив у Бидгощі символічного дубочка. Проте невдовзі його хтось понівечив. Цей факт не залишив байдужими багатьох мешканців міста. Вони знову висадили деревце. Та його спіткала та ж доля.

Як пояснив польський філолог, славіст, ініціатор і координатор цього проекту Рафал Марцинковський: «Були деякі особи, які згадали погані моменти у відносинах Польщі й України 1940-х років. Вони не хотіли зрозуміти, чому ми посадили дуб вільної України». Це і дало перший поштовх для створення вистави «Дуб». Другим стало знайомство пана Рафала з біографією Віктора Чміленка, який, як з’ясувалося, за півроку до Майдану побував у Бидгощі, бо у Польщі навчаються його діти. «Потім я побачив момент його смерті, коли він намагався врятувати свого побратима. Цією виставою ми хотіли показати, що у нас є спільні моменти в історії. І головний з них – це боротьба за незалежність. Це дуже важливо. Це вибір українців, і цьому треба віддати належне. У постановці використано уривки з творів Юрія Андруховича», — зазначив пан Марцинковський.

«Дуб» як символ волі і побратимства

Меморіальна дошка на честь Віктора Чміленка

Таким чином перед нашими глядачами, а це були переважно школярі Кропивницького, постала вистава незвична за форматом і жанром. У цьому сценічному дійстві режисер Анджей Струж поєднав форми пантоміми, перфомансу, діалоги двома мовами, музику і співи, відеофрагменти подій на Мйдані, а також фото з сімейного архіву Чміленків. Нехай трохи незграбно, наївно, але тремтливо, відверто, з великим бажанням бути почутими дорослими діти з цього творчого колективу показали, як і на чому будуються добрі відносини між двома народами, показали, що ми не просто подібні за ментальністю, а у нас є спільна мета, спільний вибір, спільні цінності.

В Україні нині розгорнуто кілька спільних з Польщею проектів, в тому числі театральних. Але такий, в якому задіяні діти двох міст-побратимів, лише один. Дивлячись на них, хочеться вірити, що саме це покоління вийде на новий рівень справжньої дружби, взаєморозуміння, політичного, економічного і культурного співробітництва в загальноєвропейському домі.

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

Відео: Трейлер до фільму про Героя України Віктора Чміленка

Комментировать

Створення сайту - kozubenko.net | За підтримки promova.net та tepfasad.com

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪