Історія України як об’єднуючий фактор

Історія України як об’єднуючий фактор

12 червня в приміщенні ОУНБ ім. Чижевського відбулася презентація великого гуманітарного проекту «Україна. Історія великого народу».  Він пов’язаний з видавництвом, пропагандою та розповсюдженням багатотомного і багатосерійного видання книг, що репрезентуватимуть Україну європейській спільноті та поширюватимуть кордони знань українського читача.

Презентував проект народний депутат України, засновник кількох благодійних фондів Володимир Зубанов. Якщо на початку зустрічі з кіровоградською інтелігенцією він заявив, що головна мета цього проекту – об’єднати людей країни через загальну історію і культуру, то вже в середині переключився на ідею панслов’янського об’єднання. На думку В. Зубанова, Україна має інтегруватися з усіма країнами слов’янського світу, а це – 13 країн з 300-мільйонним населенням. І як нейтральна позаблокова держава Україна має бути провідником цієї ідеї, проте – лише в культурному і духовному вимірі.

Історія України як об’єднуючий фактор

З почутого зрозуміло, що шановний гість насправді вважає, буцімто виданням та поширенням книг з історії та духовної спадщини України ми можемо не тільки уникнути конфліктів всередині країни, але й підняти її реноме на європейському рівні. Наше сучасне суспільство пан Зубанов порівняв з багатоповерховою будівлею. «Але що таке будівля без фундаменту? – продовжив він. – Історія слов’ян – наш фундамент. Адже на наших теренах була колиска слов’янства!». Виходячи з цього він визначив місію України в світі, яка повинна працювати водночас в трьох напрямках.

Перший: гуманітарна місія. В цьому сенсі ми маємо зберігати і поширювати в духовній і культурній чистоті найкращі слов’янські риси, які, насамперед, не допускають тоталітаризму. Другий: миротворчий. Тут Україна може виступити, наприклад, з ініціативою примирення США та Ірану. Третій: торговельно-економічний. Україна як одна з найбільших у світі житниць може годувати Європу. Але, на думку В. Зубанова, вона має продавати не зерно, а продукти переробки.

Історія України як об’єднуючий фактор

Повертаючись конкретно до означеного видання, варто сказати про його особливості. По-перше, воно академічне, в його створенні брали участь провідні вчені Академії наук України. По-друге, воно зовсім не має оціночного ряду. Описуючи, наприклад, діяльність гетьмана Мазепи, вчені не вдавалися до характеристики за критеріями «патріот» чи «зрадник». Коли ж під час зустрічі пану Зубанову поставили питання як він особисто оцінює роль Мазепи, гість відповів, що це суперечлива фігура, а оцінювати історію, яка давно відбулася, невдячна справа. Вже тривалий час, наголосив він, вчені-історики дають свої оцінки, причому наступна заперечує попередню. По-третє, окрім презентаційних кольорових багато ілюстрованих книг, видання передбачає їх чорно-білі дублікати вартістю 70 гривень для читачів з невеликим достатком. Згодом усі книги будуть також викладені в Інтернеті.

Володимир Зубанов повідомив, що вже розпочато випуск книг за серіями «Україна. Хронологія розвитку», «Україна – Європа», «Україна і світ»,  «Україна. Від Трипілля до сучасності», «Україна. Славетні міста», «Україна. Культурна Спадщина», «Історія України в картинах», «Історія України в реальному часі» тощо. Остання, до речі, вже вийшла друком і охоплює події поточного року, що відбулися до 1 квітня.

Історія України як об’єднуючий фактор

На підтримку проекту виступив також один із співавторів видання, кандидат історичних наук, провідний працівник інституту археології АНУ Михайло Видейко. Він розповів, як можна вигідно використати історичну і культурну спадщину, зокрема, археологічні знахідки та розкопки. «Це такий самий ресурс, як і корисні копалини», — наголосив учений. Стосовно Кіровоградщини гості запропонували створити під патронатом губернатора робочу групу для розробки туристичних маршрутів і музейних споруд на базі археологічних досліджень поблизу сіл Свердликове, Небелівка, Володимирівка, Торговиця. А ще – зробити живу реконструкцію битви на Синіх водах, 650-річчя якої відзначатиметься наступного року. Така подія принесла б області не тільки моральні дивіденди, вважають вони.

Наостанок гості подарували ОНБ ім. Чижевського кілька дорогоцінних книг вищезгаданих серій.

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

Один коммент. к записи «Історія України як об’єднуючий фактор»

  1. Опарок :

    Очень интересно было почитать. достаточно

Комментировать

Створення сайту - kozubenko.net | За підтримки promova.net та tepfasad.com

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪