Від інтимності до сороміцькості – один крок

Від інтимності до сороміцькості – один крок

Його з легкістю і задоволенням долає Юрій Андрухович. У своїх творах — від поетичних текстів до прозових опусів — він не зважає на відомі моральні норми і правила, певно, вважаючи їх дещо віджилими та пуританськими.

Це вкотре показала презентація нової книги Ю.Андруховича «Лексикон інтимних міст» в Кіровограді. Спочатку в КДПУ ім. В.Винниченка, потім в ОУНБ ім. Д.Чижевського. Організаторами акції виступили Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ (Чернівці), його президент і видавець книжки Святослав Померанцев та Кіровоградський «УКРАЇНСЬКИЙ КЛУБ».

Цією книжкою, яка включила в себе історії про 111 міст, автор пропонує читачеві інтим — у розумінні віртуальної особистої близькості під час проникнення в неї. Його творчий темперамент і погляди базуються на андеграундно-авангардистських позиціях. Ще 1985 року разом з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем Андрухович заснував поетичну групу Бу-Ба-Бу (Бурлеск-Балаган-Буфонада). Це було зрозумілим і необхідним як виклик часу, у преріод активного розгойдування і зламу засад соцреалізму. Однак його напружене шукання «духовної вертикалі буття» перетворилося на цей час не у побудову цієї вертикалі, а у майстерну підміну вертикального горизонтальним.

Але спочатку про почуте від самого автора.

Від інтимності до сороміцькості – один крок

Визначальним магнітом цієї зустрічі стала інша — наприкінці 1970-х років, коли Ю.Андрухович навчався на редакторському відділенні Львівського поліграфічного інституту. Саме тоді він познайомився і потоваришував з киянином Володимиром Королюком та кіровоградцем Ігорем Смичеком. Ця дружба як раз і вплинула на формування художнього світогляду молодого поета. Атмосферу, в якій вони жили і намагалися наситити поезією, піснями і фарбами, Андрухович пізніше вивів у книзі «Таємниця. Замість роману», а прототипів — в образах Кольорука та Смичка. Уривок з неї аудиторія відзначила схвальними оплесками. Ось такою родзинкою відрізнялася кіровоградська презентація.

Далі письменник пояснив, що «Лексикон інтимних міст» хоча й побудований за принципом абетки, за жанром не такий вже й однозначний. Це — не роман-словник, це — «пазл з прихованим всередині романом». І кожен читач може конструювати його за своїм вподобанням. Як сказав автор, навряд чи варто очікувати від цього вкрай суб'єктивного твору об'єктивних описів Києва і Львова, Москви і Нью-Йорка, Варшави та Ялти. Це такий собі «посібник з геопоетики та космополітки», в якому, як в калейдоскопі, перегортаючи у часі та просторі різнокольорові скельця, можна побачити 111 історій від 60-х років минулого століття до наших днів. Проте вони розташовані зовсім не в хронологічному порядку. Моделювання їх за абеткою Андрухович визначив усього лиш як систему координат. Вибір міст майже довільний. Так швейцарське місто Аарау він відвідав тільки тому, що в цій назві є дві літери «А».

А найпершим пунктом нашої спільної з автором подорожі стало місто Гвадалахара. Яке є географічно найвіддаленішим та найекзотичнішим. Яке, на його думку, уособлює собою всю Мексику. Мексику, яку створив Кастанеда. Йдучи услід за ним, Андрухович визначив її культуру як смертоцентричну, адже там, «ніщо не святкують так буйно і красиво, як смерть». За своїм станом авторські описи місцями навіть нагадують пушкінські рядки з «Бенкету під час чуми». Вони інтригують загадковістю, зачаровують присутністю потойбічної сили, яка намагається звабити героя… Проте не будемо переповідати те, що можна прочитати і оцінити по-своєму.

Як не будемо переказувати ще три уривки з глав «Севастополь», «Сан Джовані Вальдарно» та «Ялта», прочитані Андруховичем. Перейдемо до аналізу.

Від інтимності до сороміцькості – один крок

Головне достоїнство цієї книги — багаторівневість. Тут вдало поєднуються і переплітаються культурно-історичний, сатирично-гумористичний, філософсько-абстрактний і містичний (наслідуваний з готичної літератури) рівні. І кожен рівень є своєрідною пасткою (грубо кажучи, заманухою) для читача. Таким чином автор трохи поширює коло своїх прибічників, відходячи від елітної групи споживачів літератури. Та не все так гаразд в цьому «данському королівстві»…

Так, тут є атмосфера, настрій, образи, аромати, миттєві спостереження і тонкі рефлексії, ліричність і смуток — тобто усе, що надає ознак інтимності. Але Андрухович розуміє її (інтимність) дещо інакше. Тому безоглядно долає межу звичної для нас інтимності та без застережень, із захватом розписує анатомію кохання. Іноді просто смакуючи те, що традиція відносить до сороміцького. Це провокативний, насичений сексом текст. Прикриваючись тим, що в процесі відтворення художньої правди навіть нецензурне чи лайливе слово виконує естетичну роль, автор, схоже, зневажливо ставиться до божественного походження слова зокрема і до засад християнства взагалі. Для постмодерного письменника форма стає найсуттєвішим змістом художнього тексту.

Після цього складається враження, що життя — це забава, а література — інтелектуальна гра, спроба поквитатися не лише з попередньою епохою тоталітаризму, а взагалі з розумно впорядкованою історією.

Ю. Андрухович не просто епатажний, але ще й успішний автор. Проте успішність створює в особі надмірну гординю, майже не залишаючи місця для того, що називається розкаяння совісті, замішання душі і сумніви духу. Які ж духовні цінності він сіє? Певно, як здається самому Ю.Андруховичу, українського ґатунку. Але, як на мене, із доволі значимою західною компонентою. І не тільки тому, що «український постмодерн» прийшов з американської (французької, німецької) контркультури. Ця творчість живиться внутрішнім хаосом і не гребує низьким і темним матеріалом. Вона веде до руйнування норми та розмивання традицій. Тому відповідь на запитання, наскільки це збагачує, гармонізує людину і світ або руйнує їх, сподіваюся, зрозуміла.

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ.

2 коментарі к записи «Від інтимності до сороміцькості – один крок»

  1. mays :

    Гдето я это уже видело!

  2. Ирван :

    Интересно было почитать. СПС

Комментировать

Створення сайту - kozubenko.net | За підтримки promova.net та tepfasad.com

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪